Připravujete modernizaci společenských nebo prezentačních sálů? Nezapomínejte na důležitost akustiky!

Společenské prostory a prezentační sály pro velké množství osob, jsou dost obtížné a komplikované prostory. Mimo toho že jsou důmyslně postavené, je taky potřeba jejich pravidelná rekonstrukce a zdokonalování.

Jednou z věcí, na které by se v žádném případě v rámci takové modernizace nemělo šetřit, jsou akustické vlastnosti prostoru. Jejich zdokonalování totiž může být mnohdy opravdu obtížné a nákladné. Nejlepší možností, kdy se tak můžete o takové věci postarat, je právě kompletní rekonstrukce.

Pro lepší akustiku toho mnohdy stačí málo

Ačkoliv akustika může vypadat jako neuvěřitelné tajemství, tak k jejímu zdokonalení často stačí opravdu jen velice málo. A to platí i pro tak velké prostranství, jako jsou celé sály. V tanečních sálech a společenských prostorách si můžete všimnout toho, že jsou na oknech a ve výklencích vždycky mohutné závěsy. Těm se odborně říká také „šála“. Je to jeden z hlavních prvků, na kterém akustika sálů stojí a padá. Zároveň je ale pouze jednou z mála věcí, které dokáží vyvážit akustiku v tak obrovském prostoru, aby nevznikaly ozvěny, a nečekaný lom zvuku.

Jak se měří kvalita akustiky v místnostech?

Kvalita akustiky se měří rovnou několika různými metodami. Ta nejdůležitější metoda, je plošné měření. Na několika různých místech se nejdříve přeměřují jednotlivé hodnoty odrazu a úrovně zvuku. Ten vychází z mnoha různých míst, která mají simulovat běžný provoz, který v daném sále či místnosti může vznikat. Takové měření akustiky dokáže dát dohromady přesný obraz toho, jak současná akustika pracuje.

Získáte i návod na konkrétní změny

Součástí celé práce, která obsahuje veškerá měření, je i výstup s možnostmi, jak vylepšit akustiku v daném prostoru. Finální návrhy a realizace akustických úprav, jsou potom konečným výsledkem, který obdržíte. Společnosti, které se starají o měření a navrhování akustických úprav, se totiž velice často dokáží zároveň postarat i o následné řemeslné zpracování jednotlivých možných modifikací prostoru. Těmi mohou být všemožné povrchy, nebo záchytná tělesa, které zachytávají odražené zvuky.