Čtete až příliš? Trpí tím vaše tělo i mysl

Čtení knih přinese do vašeho života spoustu pozitivních benefitů. Pokud to s ním ale budete přehánět, může se váš koníček snadno otočit proti vám.

Říká se, že čtení knih přinese do vašeho života spoustu dobrých věcí. Zlepší vaši paměť, empatii, nebo pomůže předcházet řadě onemocnění. Platí to samé i ve chvíli, kdy čtete až moc?

Co vaše fyzické zdraví?

Jednoduchá odpověď je ne. Pokud něco přeháníte, moc dobrého to do vašeho života nepřinese. Nezáleží na tom, jestli jde o cvičení, nebo už zmiňované čtení. Sednout si a číst si vaše nejoblíbenější knihy třeba hodinku denně rozhodně ničemu neublíží. Právě naopak. Jenže když této aktivitě budete věnovat až příliš mnoho času, moc prospěšné to pro vás nebude.

Přece jen – pokud chcete číst, potřebujete u toho sedět, případně ležet. Umíte-li pohodlně číst ve stoje, pak se vás tento odstavec netýká. V opačném případě ale budete zbytečně zatěžovat vaše tělo. A to potřebuje alespoň čas od času nějaký pohyb. Dlouhodobé sezení ani ležení mu rozhodně neprospívá.

Náš tip: Milujete zachumlat se do peřin a číst si?  Pokud se vám nechce dávat nemalé sumy za předražené knihy? Doporučujeme bazar knih, kde najdete zajímavé kousky za minimální ceny.

Utrpí vaše psychika

Když vás nejlépe hodnocené knihy pohltí na celý den, nevadí. Čas od času se to může stát. Jenže stavět na tom celý váš den rozhodně není dobré. Nejen v závislosti na kondici vašeho těla. Vezměte si třeba vztahy. Jak by utrpěly, kdybyste věnovali více pozornosti knihám než vašim blízkým? Kolik kamarádů byste ztratili? O kolik příležitostí, jak získat nové přátele, byste přišli?

Stejně jako u jiných aktivit, i tady je tedy potřeba najít rovnováhu. Čtení je prospěšné. Přináší celou řadu benefitů, které určitě chcete získat a udržet ve svém životě i vy. Jenže pokud budete celý den vysedávat nad knihou, neprospějete tím ničemu. Vašemu fyzickému zdraví, psychice, ani vašim blízkým. Mějte to proto na mysli. Vybudujte si produktivní zvyk a čtěte v hodinách pro to určených. Nebo jen pro zábavu. Tím budete mít váš koníček mnohem více pod kontrolou.