Pomýšlíte na kastraci svého čtyřnohého mazlíčka?

Máte doma čtyřnohého mazlíčka a po jeho potomcích netoužíte? Bojíte se ho dát vykastrovat z obav změny povahy? Tento mýtus je mezi lidmi velice rozšířený a jeho důsledkem jsou přeplněné útulky plné opuštěných psů a koček. Samotní provozovatelé útulků apelují na nové majitelé mazlíčků ohledně kastrace a není neobvyklé, že noví majitelé musí podepsat prohlášení, kde stvrzují, že jejich nový mazlíček kastraci podstoupí. Kastrace má mnoho jiných přínosů kromě nečekané březosti.

Co to vlastně kastrace je?

Kastrace je operace při které se odstraní pohlavní žlázy. U samců se odstraní varlata a u samic se někdy odstraní jen vaječníky a někdy vaječníky společně s dělohou. Na klinice Metropole Vet provádí vše s citlivým, ale profesionálním přístupem.

Další možností je chemická kastrace, kdy se zvířeti aplikuje implantát, který účinkuje pouze 6 – 12 měsíců a nějakou dobu trvá, než se účinky projeví.

Samci

Kastrace kocoura nijak nezmění, jak se mnozí domnívají, ale některé změny v jeho chování proběhnou. Kocour začne být přítulnější a mazlivější. Přestane se toulat a moč vašeho kocourka bude cítit znatelně méně. Pokud jste si pořídili kocourka na lovení myší, po kastraci, ho bavit jistě nepřestane.

 

Kastrace psa zklidní, pokud je velmi dominantní povahy. Kastrovaný pes přestane utíkat za háravými fenami a nebude značkovat svou močí každý roh. Chce se více mazlit a je celkově přítulnější.

Samice

Kastrace kočky je nejvíce prováděnou kastrací na všech veterinárních klinikách. Kočky se mrouskají i dvakrát do měsíce a mohou porodit koťata i vícekrát za rok, proto se u nich kastrace provádí i když jsou březí. Kastrované kočky jsou přítulnější a mazlivější.

Kastrace feny je také prevence proti rakovině mléčných žláz. Vykastrovaná fena přestane hárat, začne být klidnější a přítulnější.

Rizika kastrace

Rizika téměř žádná nejsou, pouze u některých zvířat se objeví větší sklon k obezitě, proto je třeba hlídat jejich kvalitní stravu a dbát na dostatek pohybu.