Není komín, jako komín. Poradíme, kam různé druhy komínu sednou nejlépe

Svět komínů je rozhodně jedna z oblastí, kde můžete vybírat z neskromného množství jednotlivých technologií a provedení. Je to dáno v jedné řadě postupnou evolucí technologií, přičemž se ale i starší metody používají dodnes. V druhé řadě je to dáno také tím, že se rozrůstá počet možností, kde a jak se komíny využívají, a proto je potřeba i přizpůsobit trh dostatkem materiálů.

Proto se rozhodně nedá říct, že je komín jako komín. Některé jsou pro konkrétní účely nevhodné, jiné dokonce i zcela nepoužitelné. My vám dnes přineseme jednoduchý přehled toho, jaké nejčastější komíny potkáte v praxi, a kde se nejvíce používají.

Tradiční zděné komíny jen tak nezmizí

Ačkoliv jde již o velice starou technologii výroby komína, tak jsou zděné komíny rozhodně jednou z těch možností, které jsou i dnes nejpoužívanější. Ačkoliv stavba zděného komína nemusí být až tak jednoduchá a mnohdy je i nejtěžší volbou technologicky, tak jsou zděné komíny. Hlavní výhodou, kterou zděné komíny mají je především to, že se dají zakomponovat do naprosté většiny staveb, protože nejsou extrémně závislé na použitém okolním zdivu.

Speciální průmyslové komíny

Vedle toho jsou průmyslové komíny specifické tím, že jsou velice variabilní na základě jejich hodnot. Od průmyslových komínů většinou očekáváme mnohem větší výkon nebo další specifické vlastnosti oproti běžným domácím komínům. Vedle toho většinou průmyslové komíny nejsou konstruovány ze zdiva, ale namísto toho jsou většinou dělány z nerezové oceli.

Hlavním důvodem je, že jsou většinou průmyslové komíny vytěžovány mnohem více. Mimo toho se také musí myslet na to, že nemusí být nutně vytěžovány jen jako chladící komíny, ale velice často také slouží k odvodu spalin a dalších těžších látek ze samotného výrobního procesu. Použité materiály jsou v tomto případě mnohem vhodnější, pokud jde o revize komínů. Jejich čištění je mnohem jednodušší a dost často jsou dokonce průmyslové komíny za vhodných podmínek vybaveny povrchem, který je odolný proti usazování celé řady nečistot, které by mohly při pozdějších revizích dělat problémy v rámci průtahu a čistoty komínu.