Množia sa a sú pohlavne prenosné. Chráňte svoje pohlavné orgány

Počas živote sa niektorí stretávajú s pohlavne prenosnými chorobami. Patrí medzi ne aj trichomoniáza.

Bičíkovec pošvovej

Trichomonas vaginalis – prvoky bičíkovec pošvovej spôsobuje ochorenie trichomoniáza. Ide o nebezpečnú pohlavné chorobu, ktorá spôsobuje nepríjemnosti predovšetkým ženám, u ktorých sa objavuje vaginálne infekcie. Prvoky sa množia vo vnútorných pohlavných orgánoch a v močovej trubici. Bičíkovec sa prenáša pohlavným stykom. Ďalšou možnosťou sú potom predmety, na ktorých sa nachádza infikovaná moč alebo vaginálny sekrét.
Medzi časté príznaky patrí hnisavý výtok, pocity svrbenia a výskyt zápalu, ktorý sa môže dostať aj do maternice, bolesti pri intímnom styku, opuchy a bolestivosť intímnych partií. U mužov sa môže objavovať zápal močovej trubice. Trichomoniáza sa však prejavuje v menšej miere, než u žien, preto si toto ochorenie nemusia ani uvedomovať. To môže mať za následok chronický zápal prostaty a semenných vačkov. Ak sa bičíkovec usadí v močovej trubici, spôsobuje jej zápal alebo zápal močového mechúra.

Diagnostika a liečba

Ochorenie diagnostikuje príslušný lekár a to na základe mikroskopického testovania biologických vzoriek. U muža je to močový sediment, u žien ster z vaginálnej steny alebo močovej trubice. V prípade pozitívneho výsledku lekár predpíše antibiotickú liečbu.
Prevenciou je partnerská stálosť, opatrnosť na verejných toaletách a starostlivá intímna hygiena. Vhodné prostriedky ponúka značka GYNELLA ®.

Vírusy, kvasinky a baktérie

Spôsobujú zápal pošvy. Ten sa prejavuje obdobne – svrbením a pálením pošvy, zapáchajúcim výtokom žlutozelné, žltej alebo bielej farby, bolesťami v podbrušku.
Kvasinková infekcia vzniká ako následok premnoženie kvasiniek, vírusy stojí za infekciou vírusovou a batérie sa premnožujú v prípade narušenia vaginálnej mikroflóry.