3 typy malířských stojanů: K čemu se hodí?

Není stojan jako stojan. Každý z nich má svoje speciální určení, čemuž je upravena i jeho konstrukce a velikost. Pojďme se na ně podívat.

Chcete posunout vaše malování na zcela novou úroveň? Tak potom se neobjedete bez stojanu. Malířský stojan se přitom dělí na několik druhů. Jestliže si tedy chcete jeden koupit, přinášíme vám stručný souhrn jejich vlastností a možností.

Stolní stojan

Stolní stojan je především praktický a jednoduchý na uskladnění. Patří totiž mezi malířské stojany, které jsou malé a nezabírají tak příliš mnoho místa. Jeho největší výhodou je především možnost pracovat i v menších prostorách a místnostech. Můžete jej používat i ve svém pokoji, případně jej použít pro tvorbu prvních uměleckých děl. Kvůli jeho malým velikostem ale brzy narazíte na jistá omezení, především v podobě maximální velikosti plátna, desky nebo papíru, který budete moct pro malování použít. Jestliže vám tedy stolní stojan už nebude stačit, budete muset sáhnout po něčem větším.

Ateliérové stojany

Malířský stojan ateliérový je právě tím větším stojanem, který budete potřebovat, jestliže se budete chtít do malování pustit naplno. Ateliérový stojan na malířské plátno vám umožní tvořit umělecká díla větších rozměrů než u tomu bylo u stolních stojanů. Navíc je možné je polohovat tak, aby vám rozměry vašeho plátna dokonaly vyhovovaly právě pro vaši aktuální práci. Jestliže si ale takový stojan budete chtít pořídit, pamatujte na to, že mu budete muset vyhradit dostatek prostoru. Díky svým rozměrům se totiž nevejde úplně všude.

Polní stojany

Kromě klasických malířů pracujících ve svých ateliérech existuje ještě jeden typ umělců. Ti potřebují čerpat inspiraci přímo na místě. Potulní malíři se tak neobejdou bez polního stojanu. Jeho lehká konstrukce totiž nabízí velkou flexibilitu. Můžete jej snadno převážet a také využívat téměř všude, kde vás to jen napadne. O stabilitu se totiž postará trojnožek, který si můžete přizpůsobit podle potřeby aktuálního terénu. U většiny polních stojanů ale opět budete omezeni velikostí vašeho plátna. Připravte se tedy na to, že obraz větší než 110 cm na polním stojanu zpravidla nenakreslíte.