3 tipy, jak na poslední chvíli snížit daňovou povinnost

Nechcete, aby vaše firma platila tak vysoké daně? Pak jste na správném místě. V tomto článku vám totiž ukážeme, jak můžete na poslední chvíli daně optimalizovat.

Optimalizace daní na poslední chvíli. V některých firmách tyto dny připomínají mohutný finiš na styl Emila Zátopka. S optimalizací daní na poslední chvíli byste ale měli být opatrní. Pokud to přeženete, mohou vám to dát na finančním úřadě pořádně sežrat. V následujících řádcích pro vás proto máme trojici tipů, jak snížit daňovou povinnost na poslední chvíli.

Odepsání majetku

Odepisování majetku je oblíbeným způsobem optimalizace daní. Od minulého roku už nemusíte odepisovat majetek, jehož cena nepřekročí 80 tisíc korun. Tyto položky si můžete jednorázově zahrnout do nákladů, případně si u nich nastavit účetní odpisy na další dva roky. Jde tedy o dobrý způsob, jak na poslední chvíli ještě snížit daňovou povinnost. Dávejte si ale pozor na to, abyste odpisové plány dobře nastavili. V opačném případě byste totiž u finančního úřadu nepochodili.

Paušál na dopravu

Věděli jste, že něco takového existuje? Pokud ne, tak jste právě získali další drahocenné peníze do vaší pokladničky. Paušálem na dopravu totiž můžete získat až 180 tisíc Kč navíc ročně. Tento paušál ale můžete uplatnit pouze ná tři vozy. Dávejte si ale pozor na to, abyste vybrali auta, která projela nejméně. Tento způsob optimalizace daní totiž má i svoji stinnou stránku. U aut, na která uplatňujete paušál, totiž nemůžete uplatnit projeté pohonné hmoty do nákladů.

Získejte zpět daně

Jestliže za předchozí rok vykážete ztrátu, můžete získat od státu nějaké peníze zpět. Tuto ztrátu můžete uplatnit až za dvě zdaňovací období a celkem můžete získat až 30 milionů korun z dříve zaplacených daní. Jestliže to ale uděláte, prodlouží se vám i lhůta o daňovou kontrolu právě o tyto roky. Než tedy po těchto penězích sáhnete, dobře si to rozmyslete.