Homestaging při prodeji nemovitosti

Některé nemovitosti zmizí z nabídky bleskovou rychlostí, jiné v ní doslova hnijí celé měsíce. Pokud máte strach, že váš byt, který se právě chystáte prodat, zapadne mezi ostatní inzeráty, a nakonec budete muset výrazně slevit, abyste vůbec vzbudili patřičný zájem o prohlídku, bojíte se oprávněně. Prodej nemovitosti totiž může být pořádná věda, když nevíte, jak na to. Naštěstí existují způsoby, jak proces urychlit a současně zvýšit cenu. Říká vám něco homestaging?

Potenciálního zájemce o nemovitost zajímá lokalita, dispoziční řešení bytu, energetická a finanční náročnost a mnohá další kritéria včetně ceny. I velmi kvalitní byty přesto trčí na realitních serverech celé týdny až měsíce. Jiné nemovitosti, byť mají spoustu nedostatků, se prodají prakticky bezprostředně poté, se jejich inzeráty objeví na síti. V čem je háček? Někdo si dal práci s jejich přípravou a zhotovil perfektní fotografie interiéru.

Co je homestaging?

Homestaging či home staging je příprava nemovitosti k nafocení a k prohlídce. Historie této specifické disciplíny bytového designu se píše již od počátku 70. let minulého století, kdy kdy ji dala formu Barb Schwarz. Autrka termínu „staging“ vděčí klientovi, který za ní přišel s požadavkem na úpravu nemovitosti k prodeji. Homestaging se následně rozšířil do všech koutů USA. O pár let později trend zavládl i v západoevropských zemích. U nás se zabydlel teprve nedávno, ale klienti realitních kanceláří mu velmi rychle přichází na chuť.

Princip homestagingu je velmi prostý. Cílem je úklid, prosvětlení a zútulnění interiéru tak, aby se na fotografiích (a při prohlídce) zalíbil co nejširšímu okruhu lidí. Bytový designér proto musí interiér „odosobnit“, tedy odstranit všechny prvky, které by mohly v očích potenciálního kupce vyvolat dojem, že zde žije někdo jiný než on sám. Cílem úprav je vyvolat ten nejlepší dojem a zapůsobit a emoce.

Dobrá zpráva je, že některé realitní kanceláře nabízí home staging zdarma v rámci propagace nemovitosti na realitních serverech. Příprava bytu k prodeji tak nemusí nijak dramaticky navýšit prodejní náklady.

Prodáte dráž i rychleji

Homestaging je jedním ze zaručených způsobů, jak nemovitost prodat rychle – v průměru o 80 % rychleji než běžné (neupravené) byty. Ty nejlépe „nastagované“ pak za nabídky mizí i do 24 hodin.

Ale nejde jen o rychlost prodeje. Další velkou výhodou je možnost navýšení ceny o desítky až stovky tisíc korun. Odborníci tvrdí, že se nemovitosti po homestagingu prodávají i o 10 % dráž., aniž by musely projít nákladnou rekonstrukcí.

Chcete se o homestagingu a jeho výhodách dozvědět více? Zamiřte na blog realitní kanceláře MAXIMA REALITY.