- Tři ze čtyř Čechů v létě plánují pěší výlety, kempovat se překvapivě chystají hlavně mladí
- Víte, proč jsou horská kola evergreenem a milují je ženy, muži, mladí i senioři?
- Zařizujete nově vaši starou předsíň? Vybavte ji důmyslně řešeným nábytkem
- Dědictví v zahraničí: získání a vzdání se dědictví
- Čtete až příliš? Trpí tím vaše tělo i mysl
Živnost, sro a virtuální sídlo
Snem mnoha lidí je být nezávislý a pracovat pouze na sebe. Osamostatnit se a podnikat ovšem vyžaduje nejen odvahu a schopnosti, ale také rozhodnutí, zda zvolit živnost nebo sro. Základní rozdíl je, že živnostník, čili OSVČ podniká jako fyzická osoba, kdežto sro, která je nejoblíbenější formou podnikání, je osobou právnickou. Společnost s ručením omezeným může založit jednotlivec, ale také až 50 společníků. Oproti OSVČ je při založení sro potřeba základní kapitál, což není problém, jelikož nově to může být pouze jedna koruna.
Výhody a nevýhody obou forem podnikání
Pokud se rozhodujete mezi živností a založením sro, je dobré si tyto formy podnikání porovnat podle jednotlivých kritérií:
1. Vznik podnikání
- živnost – její založení je rychlejší, neboť formality vyřídíte do 2-4 dnů. Na jednotném kontaktním místě zároveň s registrací vyplníte tiskopisy pro registraci na daňovém úřadu, tiskopis pro výpis z rejstříku trestů a nahlášení na zdravotní pojišťovnu. Dodatečně se přihlásíte na Sociální pojišťovně. Na Slovensku platíte 5 euro za každý předmět podnikání
- sro – výhodou jsou nízké náklady na zahájení podnikání, i když jsou vyšší než u živnosti. Založení trvá cca 10 pracovních dnů
2. Rizika (ručení)
- živnost – za své závazky ručíte celým svým majetkem, tedy osobním i své rodiny
- sro – proti všem rizikům podnikání neručí společník firmy za závazky společnosti
3. Účetnictví
- živnost – můžete vést jednoduché účetnictví, které zvládnete i sami
- sro – systém podvojného účetnictví má výhody například v důslednějším časovém odlišení při plánování základu daně. I podvojné účetnictví lze zvládnout svépomocí.
Založení sro v 2020
Společnosti s ručením omezeným zakládané po 1.1.2016, nemají již povinnost splácet základní kapitál na bankovní účet. Splacení základního kapitálu se nyní prokazuje pouze podepsáním prohlášení, které vám odborník připraví spolu s ostatními dokumenty potřebnými pro založení s.r.o.
K čemu je dobré virtuální sídlo společnosti
Pronájem virtuálního sídla společnosti je výhodný zejména pro začínající podnikatele. Virtuální sídlo přináší úspory peněžních prostředků, které by se vynakládaly za pronájem kanceláře. Ovšem virtuální sídlo může být výhodné i pro zavedeného podnikatele, který ke svému podnikání nepotřebuje standardní kancelářské prostory.