Ustájení a péče o koně

Dostihová šampiónka Serena´s Song oslavila letos 29 let

Serena´s Song (Rahy – Imagining, Northfields) patří k největším klisnám americké dostihové historie a dožila se letos 29 let díky celoživotní skvělé péči.

Na dostihové dráze šampiónkou

Jako roční ji koupili za 150 tisíc $ Robert a Beverly Lewisovi na dražbě v Keeneland. Maličkou klisnu svěřili do přípravy slavného trenéra D. Wayne Lukase, v jehož péči zvítězila v Oak Leaf Stakes, Hollywood Starlet, Landaluce Stakes, Las Virgenes, Gazelle, Santa Anita Oaks, Mother Goose Stakes, Black Eyed Susan Stakes, Haskell Inv, Beldame, Jim Beam Stakes, Santa Ynez Stakes, Ogden Phipps Handicap, Hempstead Handicap, Santa Maria Handicap, Santa Monica, Pimlico Distaff a v Fleur De Lis. Získala neuvěřitelných třináct Gr.1. dostihů nejvyšší úrovně a za tyto výsledky byla roku 1995 korunována šampiónkou tříletých klisen a roku 2002 uvedena i do americké Síně slávy.

Celková její dostihová bilance je: 38 startů – 18 vítězství – jedenáct druhých míst – tři druhá místa a výhry 3 283 388 $. Dlužno dodat, že klisna běhala tři sezóny, jako dvouletá vyběhla 10x, ve třech letech 13x a jako čtyřletá 15x. Běhala na nejvyšší úrovni tři roky a skvěle. V porovnání s dnešními často velmi pošetřenými šampióny je její kariéra závanem starých časů.

V chovu

Stává se, že klisny, které jsou na dráze velmi exponované a skvělé, často v chovu zklamou jako matky. Ale zkušení chovatelé vědí dobře, že taková klisna se vyplatí jako bába, proto jsou dcery takových klisen velice vyhledávaným artiklem. Jenže Serena´s Song byla skvělá už jako matka! Dala 12 hříbat, 11 jich běhalo a devět jich vyhrálo. Mj. musíme jmenovat Serena´s Tune, Sophisticat, plemeníky Arbitrate, Grand Reward, Harlington, Pure Symmetry, Schramsberg, Stormberg… A dávno je již bábou a prabábou úspěšných koní.

Serena´s Song byla penzionována roku 2014 ve věku 22 let po odstavení posledního hříběte, kobylky po Medaglia d´Oro, a již si užívá pouze nicnedělání.

Letos se dožívá 29 let ve výborném zdraví a je skvělou ukázkou kvalitní péče o dostihové koně.