Teflon: Materiál, který vznikl omylem a dobyl celý svět

Nebýt pozornosti zdatného chemika, možná bychom dodnes neznali tak skvělý materiál jako je teflon. Pojďme si o něm povědět více v tomto článku.

Jídlo a vaření je staré jako lidstvo samo. Kromě receptů se tak vyvíjely i pomůcky. V době průmyslové revoluce se začaly objevovat materiály jako hliník či nerez. Největší revoluci ale způsobil až teflon (odborně PTFE). Pojďme si tedy o tomto materiálu něco povědět.

PFTE vznikl omylem

Píše se rok 1954, když v laboratořích firmy DuPont náhodou objevil chemik Roy J. Plunkett bílý prášek. Jeho vlastnosti začal podrobněji zkoumat a zjistil, že je doslova výjimečný. Vyznačoval se odolností proti korozi, tření a vysokou tepelnou odolnosti. Materiál PTFE byl pak zaregistrován pod obchodní značkou teflon, pod kterou ho dnes znají miliony lidí po celém světě.

Zejména v kuchařském odvětví si získal velkou oblibu. Kuchaři totiž konečně dostali materiál, na kterém se dalo výborně vařit, smažit i dusit bez použití oleje či tuku. I díky PTFE tak začala doslova kulinářská revoluce. Lidé konečně mohli kvalitně a zdravě jíst bez toho, aniž by tomu museli obětovat spoustu času a nervů u plotny.

Nepřilnavý povrch

Díky snadnému vaření byla velice jednoduchá i údržba. Teflonové pánve či hrnce totiž stačilo rychle omýt a byly připraveny k vaření dalšího pokrmu. Dopomáhala k tomu zejména nepřilnavost povrchu, čímž se materiál PTFE výrazně odlišoval od ostatních materiálů používaných v potravinářství. Výhod ale bylo více:

  • nízká hmotnost,
  • kuchař nepotřeboval tuk ani olej,
  • jídlo se nepřipalovalo.

Teflonové nádobí je populární dodnes. A to i přesto že se poměrně snadno poškodí. Pokud ale budete dodržovat zásady uvedené v příbalových letácích, pak vám nádobí z PTFE vydrží opravdu dlouhou dobu.