Navštivte Mořské varhany v Zadaru

Pokud plánujete letní odpočinek, pak je ideální volbou dovolena chorvatsko a město Zadar.

Zadar je živým centrem severní části Dalmácie. Rozkládá se částečně na pevninské části a zčásti na malém ostrůvku poblíž pevniny. V okolí nalezneme celou řadu menších i větších chorvatských ostrovů, mezi něž patří Pašman, Dugi Otok či Ugljan. V dojezdové vzdálenosti se rozkládají známé Národní chráněné parky Paklenica a Kornati. A sehnat ubytování chorvatsko také není žádný problém. Vydat se na vaši dovolenou můžete sami nebo s cestovní kanceláří.

Co nabízí Zadar

Svým návštěvníkům nabízí město nejen nádherné koupání a velké množství služeb, ale také celou řadu historických památek. Za prohlídku rozhodně stojí kostel sv. Donáta, katedrála sv. Anastázie nebo antické fórum. Dominantu historického centra tvoří proslulá ulice Kalelarga. Pokud milujete společenský život, vydejte se do přístaviště Foša.

Zadar se však pyšní také dvěma novodobými technickými a velmi unikátními atrakcemi, na které především láká turisty. Nacházejí se v nejzápadnější části města, na pobřeží a jsou to Mořské varhany (Morske orgule), které vydávají specifické zvuky a Pozdrav Slunci (Pozdrav Suncu), jež vytváří soubor vizuálních efektů. Místo, kde se obě atrakce nacházejí, je známé nejkrásnějším západem slunce.

  • Mořské varhany

Jedná se o velmi složité zařízení, jež je světovým unikátem. Při menším vlnobití vydávají varhany příjemné tóny. Inspirací pro jejich vznik byly zvuky, které se poblíž Zadaru ozývají za určitých podmínek. Vznikají ve vedou zaplavované skalní rozsedlině na skalnatém pobřeží.

Základ tvoří 35 trubek různého průměru, různé délky i sklonu. V každé z nich je otvor. Na trubkách jsou umístěné píšťaly, které vydávají 7 akordů.

  • Pozdrav Slunci

Doplňuje instalaci Mořských varhan a vytváří tak dokonalý harmonický celek. Jedná se o vizuální projekt, který pracuje s barvami.

Pokud se rozhodnete Zadar navštívit a ubytovat se zde, na cestovním portálu ubytovanivchorvatsku.cz naleznete celou řadu možností.