Jezte topinambur pro jeho skvělou chuť i pozitivní zdravotní účinky na zdraví

Zahrabejte se pod zářící žluté okvětní plátky tyčícího se květu Helianthus tuberosus a najdete vypouklý jedlý kořen známý jako topinambur.

Toto jméno je poněkud matoucí, protože topinambury nejsou ani z Jeruzaléma, ani nesouvisejí s artyčoky. Topinambury, známé také jako sunchoky nebo zemská jablka, pocházejí ze Severní Ameriky a jsou odrůdou slunečnice. Říká se, že název „topinambur“ byl převzat z italského slova pro slunečnice, kterým je girasole.

Bohatý na výživné látky

Jeden hrnek nakrájeného syrového topinamburu (asi 150 g) má 117 kalorií, 3,0 g bílkovin, 26,2 g sacharidů, 2,4 g vlákniny, 14,4 g cukru a žádné významné množství tuku. Potraviny z topinamburu jsou vynikajícím zdrojem draslíku a dobrým zdrojem železa .

Důležitou nutriční hodnotou je také zvláštní vláknina, kterou hojně obsahuje topinambur, zvaná inulin. Inulin je druh rozpustné vlákniny, která vyrovnává hladinu cukru v krvi a také působí jako prebiotikum. Prebiotika jsou sloučeniny, které krmí dobré bakterie (probiotika) v našich střevech, a tím zlepšují zažívací a imunitní zdraví.

Identifikace

Jeruzalémský artyčok je oddenek, který vypadá jako kříženec mezi malým červenohnědého bramboru a kořene zázvoru. Má drsný béžový povrch a je zvláštně tvarovaný, často má na svém jinak bramborovém těle náhodné baňaté výčnělky. Maso uvnitř je krémově zbarvené a když je syrové, je křupavé jako ředkvička.

Topinambury se obvykle konzumují vařené. V této podobě mají hladkou strukturu a chuť, která je sladká a lehce ořechová, s nádechem země, podobně jako sladší a hladší brambor.

Diatop.cz je web, kde objevíte velké množství produktů, jejichž hlavní složkou je právě, zdraví prospěšný, topinambur.