Náhradní plnění ve firmě nemusí být vaší starostí

Náhradní plnění je způsob, jak začlenit lidi s OZP do pracovního procesu. Tuto povinnost mají všichni zaměstnavatelé, kteří mají více než 25 zaměstnanců. Povinnost se týká firem i státních institucí, včetně měst a obcí. Každá instituce by měla zaměstnávat OZP 4% podílem náhradního plnění neboli osob se zdravotním postižením.

Koho se povinný podíl OZP týká?

Povinnost se týká každého zaměstnavatele s více než 25 zaměstnanci bez ohledu na to, zda se jedná o soukromou firmu nebo státní instituci. Náhradní plnění pomáhá OZP začlenit se do pracovního procesu, proto se týká všech institucí.

Existují tři způsoby, jak povinný podíl splnit

Stát dává firmám a institucím hned tři možnosti, jak svůj povinný podíl splnit:

Přijmout OZP zaměstnance

První možností je přijmout zaměstnance OZP. 4 % celkových zaměstnanců ve firmě nebo státní instituci by měli tvořit OZP.

Odebírat výrobky nebo používat služby OZP

Odebíráním výrobků či využíváním služeb firmy, která zaměstnává více než 50 % OZP je další možností, jak splnit povinný podíl. Takové firmě nebo instituci lze také zadat zakázku. Výrobky a služby může instituce také odebírat od osob samostatně výděčně činných (OSVČ), které jsou také současně osoby se zdravotním postižením.

Náhradní plnění Praha poskytuje výrobky a služby mnoha firem, kteří zaměstnávají OZP a OSVČ, kteří jsou současně OZP. Na szzp.cz si na kalkulačce snadno spočítáte, jaký je vás podíl náhradního plnění a vyberete ze široké nabídky kvalitní produktů a služeb. Možností je mnoho, například textilní výrobky, grafické služby, dárkové předměty, ostraha a mnoho dalšího.

Odvod do státního rozpočtu

Když nemáte možnost OZP zaměstnat, nebo nijak využít jejich služby, je další možností odvod do státního rozpočtu, čímž se vás náhradní plnění nebude týkat a splníte svůj povinný podíl OZP.