Jaké druhy čárových kódů se u nás standardně používají nejvíce?

Člověk, který je zcela neznalý technických aspektů, které se točí kolem čárových kódů, by možná dokázal říct, že jsou všechny naprosto stejné. Při bližším zkoumání ale zjistíme, že se celá řada kódů liší v takových detailech, jako mohou být posunuté číselníky, speciální znaky či jiná alfabetická sada, než je tomu u podobných kódů.

Každý druh kódu přitom vznikal za svým konkrétním účelem, a je proto dodneška používaný pro některé konkrétní účely, jako může být kupříkladu i mezinárodní či vnitrostátní obchod.

Jaké kódy se používají přímo u nás a v Evropě?

Pokud bychom chtěli vědět, jaké kódy se nejstandardněji používají přímo u nás, tak se budeme bavit o čárovém kódu s označením standardu EAN 13. jedná se o druh kódu, který všichni známe opravdu nejlépe. Má typický obdélníkovitý tvar, ve kterém najdeme různě orientované čáry, pod nimiž je potom číselník.

Jedná se o kód, který má svoji platnost nejen v Evropě, ale také na poli mezinárodního obchodu. Velice důležité je ale zmínit, že v celosvětovém obchodě má svoje zastoupení, ale není vyloženě tím, který se doporučuje.

GTIN pro mezinárodní obchod

Oproti tomu varianta kódu EAN 13 s označením GTIN, je vyloženě určená pro celosvětový obchod. Označovat se tímto druhem kódu dají víceméně všechny možné varianty zboží, které by vás mohly napadnout. Existují tady ale výjimky, které mají svoje vlastní čárové kódy. Typickými příklady mohou být léky, které mají vlastní PharmaCode, nebo knihy u kterých se zase k identifikaci používá ISBN.

Dynamické QR kódy jsou víceméně kdekoliv

Varianta dynamického QR kódu je rozhodně jednou z těch nejpokrokovějších. Výhodou je, že se u něj hledají správná online data. To znamená, že tak nemusíte nijak řešit tisk nových kódů v případě, kdy dojde ke změnám. Opravdu užitečné jsou dynamické QR kódy především v různých druzích bankovnictví nebo fakturačních systémů. Nabízí totiž možnost vystavování platebních údajů, které se pomocí QR pouze jednoduše načítají. Výhodou je, že se v tomto případě například podaří efektivně eliminovat překlepy při psaní částky, nebo variabilního symbolu.