- Tři ze čtyř Čechů v létě plánují pěší výlety, kempovat se překvapivě chystají hlavně mladí
- Víte, proč jsou horská kola evergreenem a milují je ženy, muži, mladí i senioři?
- Zařizujete nově vaši starou předsíň? Vybavte ji důmyslně řešeným nábytkem
- Dědictví v zahraničí: získání a vzdání se dědictví
- Čtete až příliš? Trpí tím vaše tělo i mysl
Jak se nenapálit při výběru nového domu
Hledání nového domu je událostí, na kterou se mnoho lidí i rodin těší, ale současně z ní mají obavy, zda vyberou správně dům svých snů či nikoliv. Nedejte jen na první dojem, při prohlídce domu nesledujte pouze jejich estetickou a vizuální stránku, ale soustřeďte se více na technické a stavební části domu. Exkluzivní realitní makléř Bc. Roman Machník, MBA, certifikovaný specialista na prověřování stavu nemovitosti patří mezi realitní specialisty, kteří se svými klienty jednají vždy na rovinu, proto se v jeho nabídkách se skrytými vadami nesetkáte, ovšem ne všichni ke své práci přistupují stejně. Na co si dávat především pozor?
Zkontrolujte podlahy
Podívejte se důkladně na podlahy, zejména v blízkosti koupelny a kuchyně. Neobvyklý pokles podlahy je známkou toho, že instalatéři možná provedli „zajímavé“ instalatérské práce pod podlahou. Prohýbání podlah v jiných částech domu znamená, že struktura podlahy může vyžadovat nějaké úpravy. Ptejte se vždy, z čeho je tvořena podlaha (beton, dřevěná prkna aj.) a kolik případných vrstev je pod aktuální podlahovou krytinou (plovoucí podlaha, koberec, PVC, linoleum, marmoleum, dřevěná prkna aj.), případně jak je podlaha stará. Je důležité při existenci podlahového vytápění vyzkoušet, zda je vůbec funkční a v celém jeho rozsahu. V případě, že není, jeho oprava či výměna je pak dosti finančně nákladná.
Všimněte si trhlin ve zdi
Trhlina v cihlové zdi znamená pohyb, což je známkou vážných zásadních problémů. Ale ne vždy tomu tak musí být, jelikož prakticky vždy dochází u novostaveb k jeho tzv. sedání. Je potřeba ale umět rozlišit, zda konkrétní praskliny jsou ještě přípustné nebo se jedná již o zásadní statickou vadu. Malé praskliny na sádrokartonech pravděpodobně nic neznamenají, ale větší praskliny nebo praskliny s odlupováním barvy mohou naznačovat zásadní problémy nebo netěsnost.
V suterénu hledejte vodu
V suterénu domu vždy dávejte pozor na přítomnost vody, především tam, kde by být neměla. Pokud bylo nedávno deštivo a v suterénu je sucho, je to dobrá zpráva. Pokud však bylo sucho a ve sklepě je i přesto vlhko, měli byste hledat hlubší problém a zjistit, odkud voda pochází. Známkou přítomnosti vody je obecně vlhkost a s ní většinou související plíseň, která je obvykle viditelná a rovněž i cítitelná, proto si všímejte i přítomnost zápachu vlhkosti a následně pak hledejte stopy po plísních, které se většinou sráží v rozích a v místech tzv. tepelných mostů.
Vyzkoušejte okna
U oken je vždy potřeba rozlišovat, zda se jedná o okna plastová, dřevěná nebo hliníková. Každý z uvedených typů má svoje funkční vlastnosti, a především i určitou životnost. Otevřete a zavřete okna – zavírají se správně? Vezměte v úvahu, že majitelé nemovitostí ne vždy přemýšlí v dlouhodobém horizontu při pořizování oken a kupují spíše levnější a méně kvalitní okna. Na začátku, při jejich pořízení sice ušetří nějaké peníze, ovšem v budoucnu je tato úspora bude stát další peníze, ať už na nákladech na provoz domácnosti nebo při brzké výměně těchto levných a méně kvalitních oken.
Zkontrolujte střechu
Zeptejte se, kdy byla střecha na domě postavena a pokud je to možné, žádejte doklad nebo důkaz tohoto tvrzení. Pro laiky bude těžké vědět všechno o střeše pouhým pohledem na ni, takže si s sebou ideálně vždy vezměte nějakého odborníka, který vám bude schopen poradit při posuzování technického stavu dané nemovitosti. Přece jenom se jedná o značnou investici, proto bych v žádném případě nepodceňoval kompletní posouzení konkrétní nemovitosti, než se rozhodnu pro její koupi.
V žádném případě se nebojte klást majiteli otázky, případně si vyžádejte nějakou technickou inspekci tohoto domu, která by ukázala jeho případné vady a nedostatky. Každý majitel nemovitosti nebo realitní makléř, který danou nemovitost prodává má ze zákona podávat zájemcům o koupi nemovitosti tzv. předsmluvní informace.
Co všechno tyto předsmluvní informace vlastně jsou a určitě i mnohem více vám s maximální odborností, profesionalitou, a především s osobním a lidským přístupem, určitě poskytne realitní specialista Bc. Roman Machník, MBA. Pokud vás zajímají nejenom reality střední Čechy, obraťte se s důvěrou na něj, určitě vám pomůže a najde komplexní řešení i pro Vás.