Blíží se Velká národní

Velká národní je často hodnocena jako největší (nejtěžší) překážkový dostih na světě – tomu tak je v očích laiků. Skutečnost je taková, že se prakticky jedná o populární překážkový handicap úrovně graded 3 na 7 200 m; a v samotné kolébce dostihů jsou z hlediska kvality mnohem, mnohem lépe hodnocenější překážkové dostihy, mezi nimiž nejvyšší renomé má graded 1 Cheltenham Gold Cup.

Popularita

Z hlediska popularity ovšem Velká národní vede. Protože je to handicap, již měsíce před startem Velké národní všichni sledují aktuální informace o hodnocení výkonnosti přihlášených koní, protože zde platí jedna přímá úměra. Čím vyšší hodnocení z rukou handicapera, tím vyšší váhu kůň ponese v dostihu. Tato informace je důležitá, protože vysoká váha koně v dostihu značně znevýhodňuje a musí se pak jednat již o mimořádné zvíře, aby vyhrálo i s vysokou zátěží. Dostihové informace jsou velmi detailní, a každý si na jejich základě může již dlouho dopředu na dostih vsadit v tzv. ante-post sázkách.

Historie

Listina vítězů dostihu konaného od roku 1839 je velmi dlouhá, přesto v historii existuje pouze jediný trojnásobný vítěz, a tím je legendární Red Rum, který vyhrál v letech 1973, 1974 a 1977. Mezi legendy se včlenili např. Aldaniti s Bobem Championem, o kterých byl natočen film „Závod se smrtí“ nebo Golden Miller, a v poslední době vynikající Tiger Roll. Velká národní se neběhala pochopitelně během obou světových válek, ale i loni, kdy byla zrušená kvůli propuknutí covidu-19.

Česká stopa

Málo se ví, že Velkou národní roku 1883 vyhrál český zástupce, a to hrabě Karel Kinský s klisnou Zoedone. O tom si můžete přečíst knihu Liverpoolský triumf z pera paní Pecherové. Dalšími zástupci byli např. Fráze, Essex i vítěz Velké pardubické Valencio, ale všichni museli nosit obrovské zátěže, takže nikdo z nich neměl příliš šancí uspět.

A jak to bude letos? Dostih se určitě odběhne, ale nahlas se mluví o posunutí termínu, a to z ryze prozaických důvodů. Sázkové kanceláře podle předběžných plánů anglické vlády mohou otevřít až od 12. dubna. Velká národní má přitom termín na 10. dubna. Uvidíme, jak se to vyvine, ale určitě si oproti loňsku zafandíme alespoň u TV.