Výběr správného klíče: Tohle musíte vědět

Klíč je typem jednoduchého nástroje, který nechybí ani v mnoha domácích dílnách. Které jsou ty nejdůležitější informace, jež byste o různých typech klíčů měli znát?

Rozdělení klíčů

Montážní klíče se používají k utahování či povolování šroubových rozebiratelných spojů, tedy zjednodušeně řečeno šroubů a matic. V praxi existuje několik typů klíčů, které se od sebe liší svou konstrukcí. K těm nejběžněji užívaným patří zejména plochý klíč, dále klíč maticový, ráčnový, francouzský nebo imbusový zvaný také imbus. Pro správnou funkčnost je především důležité vybrat nejen vhodný typ klíče, ale také adekvátní rozměr. Jinak hrozí i poškození šroubu, případně poranění osob. Dle měrné soustavy je možné klíče rozlišit na palcové a metrické. Tedy rozměry je možné stanovit v palcích, případně v milimetrech. V některých případech se rozměry napříč oběma soustavami shodují. Klíče představují základní sadu nářadí v domácích dílnách, ale běžně také v profesionálních provozech, autoservisech a v celé řadě dalších odvětví. S vhodně zvoleným klíčem je možno pohodlně pracovat i ve stížených podmínkách. Koupit je možné běžně klíče jednotlivé, ale také praktické sady. Ty umožňují rovnou i udržet v nářadí pořádek a přehled, dodávají se i s boxem pro uskladnění.

Zpracování klíčů

U konkrétních produktů je nutno zejména dbát na dostatečně kvalitní zpracování. To se odvíjí především od použitého materiálu, tedy oceli. Nejčastěji to bývá chrom-vanadová ocel. Takovéto klíče vykazují především maximální odolnost vůči opotřebení, materiál je velmi pevný. Neméně podstatné je pro kvalitu výsledného produktu taktéž tepelné zpracování. V tomto případě se jedná o kalení a žíhání. Důležitá je rovněž povrchová úprava jednotlivých klíčů. Ta by měla jednak zamezit přitahování špíny a zajistit snadné čištění. Podobně je nutné, aby byl materiál klíče odolný vůči působení chemikálií. Bez této úpravy může docházet ke korodování.

O společnosti TME

Kvalitně zpracovaný klíč je tak pro řadu řemeslníků zcela nepostradatelnou pomůckou. Na trhu však existuje řada levných klíčů, které svými vlastnostmi neodpovídají náročným požadavkům současných zákazníků. Proto je nutné se spolehnout na prověřené značky. Mezi takovéto ověřené dodavatele se zcela bezpochyby řadí Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o. alias TME. Tato značka sídlí v polském městě Lodž. Právě v Polsku také před 30 lety vznikla. Stále se nicméně jedná o rodinnou firmu, která stojí na tradičních hodnotách: Důležitou součástí fungování značky jsou nejen zákazníci, ale také jednotliví zaměstnanci. Díky pevně vybudovaným vazbám se TME mohla stát významným evropským dodavatelem součástek a zařízení pro oblast elektrotechniky. Dnes působí v řadě zemí na několika kontinentech, odkud pravidelně odbavuje své zásilky do celého světa.