Rozvody stlačeného vzduchu

Bez stlačeného vzduchu vyráběného kompresorem se neobejde žádné pneumatické nářadí. Pokud chcete stlačený vzduch využívat ve své dílně, garáži nebo i v domě, můžete si sami navrhnout, jak a kudy by potrubní rozvody vzduchu vést. Realizaci vašeho návrhu vám zajistí firma Kompresory Vzduchotechnika s.r.o., která tyto služby provádí jak pro velké i malé výrobní provozy, řemeslné dílny, autodílny, garáže, tak pro majitele rodinného domu či domácí dílny.

Dva základní systémy rozvodů

Firma nabízí dva základní systémy potrubních rozvodů stlačeného vzduchu. První je systém Tectite Air a druhým je AIRnet. Oba z těchto dvou systémů slouží k vedení vzduchu od kompresoru k místu (místům) spotřeby a skládají se z trubek, spojek, koncových krabic a potřebného montážního materiálu. Montážní firma zaručuje jednoduchou a rychlou instalaci a rovněž tlakový spád s výraznou úsporou při výrobě vzduchu. Oba systémy charakterizuje také maximální odolnost vůči kondenzátu a v neposlední řadě dlouhodobé bezproblémové používání rozvodů stlačeného vzduchu.

Příprava a vlastní provedení

Než si vyberete potřebné trubky a spojky, vytvořte si situační plánek daného prostoru a vyznačte v něm jednotlivá pracoviště či odběrní místa a také umístění kompresoru. V potaz musíte vzít také sloupy či jiné překážky, které bude při instalaci trubek nutné obcházet. Také je nutné zakreslit plán vedení potrubních rozvodů, a to nejen páteřní, ale i jednotlivé svody k odběrným místům. Součástí návrhu musí být také rozměry stěn a délky jednotlivých úseků potrubí. Vybrat si můžete mezi dvěma typy potrubí, a to buď přímé nebo okruhové. Okruhové vedení je sice nákladnější, ale výhodnější z hlediska možnosti použití menší dimenze potrubí, rovnoměrného rozdělení vzduchu ke všem spotřebičům bez ohledu na jejich vzdálenost od kompresoru.

Určení velikosti a tvaru potrubí

Tento proces doporučuje montážní firma pro jeho složitost zadat architektovi či konstruktérovi projektu. Pokud byste se rozhodli navrhnout si potrubí sami, postupujte podle jednotlivých kroků, které najdete na portálu firmy Kompresory Vzduchotechnika s.r.o.