Pouštění draků nikdy neomrzí

Ačkoliv se první zmínky o pouštění draků datují až do 4. století n.l. do daleké Číny, v Česku si toto podzimní rozptýlení našlo své místo. V posledních letech je tato zábava stále oblíbenější, proto různé spolky, školy, školky, zájmové kroužky, ale i politické strany před volbami pořádají akce spojené s pouštěním draků.

Drakiáda

Na drakiádu můžeme vyrazit celá rodina. Draka koupíme v papírnictví či hračkářství, avšak doma vyrobený drak společně s dětmi bude jistě originálnější. V české republice se dokonce koná mistrovství v pouštění draků.

Jednoduchá výroba draka

Na výrobu draka si možná někteří pamatují ze svých školních let. K jeho zhotovení nám postačí špejle nebo slabá dřívka, hedvábný papír, provázek, vlasec, krepový papír nebo noviny a také barvy.

Jednu špejli (dřívko) o kousek zkrátíme a z obou vytvoříme kříž, prostředek svážeme provázkem. Papír vystřihneme ve stejném tvaru, jen o kousek větší, aby šel přehnout. Na papír nakreslíme obličej podle naší fantazie. Asi 1 cm od kraje do špejlí uděláme malé zářezy a spojíme vlascem. Tím vytvoříme kostru draka. Přes vlasec dokola oblepíme papírovou část s obličejem. Ke kříži přivážeme provázek určený k pouštění draka. S dvěma provázky draka lépe řídíme. Drak lépe létá, pokud mu vytvoříme dlouhý ocas. K nejdelšímu cípu přiděláme provázek s přivázanými mašličkami z krepového papíru či novin.

Jak draka dostat do vzduchu

Nejideálnější počasí k pouštění draků je jasné, slunečné a především větrné počasí. Najdeme si k tomu mírný kopec a draka se pokusíme hodit do větru. Musí být větrem zachycen. Pokud není vítr dostatečně silný, rozeběhneme se proti němu. Po chvíli si vítr draka vezme a začneme pomalu odmotávat provázek. Když je drak v dostatečné výšce můžeme klubko s provázkem předat potomkovi.

Zúčastnit se drakiády s celou rodinou a vlastním originálním drakem slibuje skvělou zábavu a příjemně strávený den na čerstvém vzduchu.