Moderní látkové pleny jsou dobrou volbou nejen po stránce ekologické, ale také finanční

Před budoucími maminkami, které jsou v očekávání na příchod nového potomka, čeká mnoho důležitých rozhodnutí. Mezi ně patří i to, do jakých plenek zabalí své miminko. Budou to plenky jednorázové či látkové? Prozradíme vám, proč zvolit právě ty látkové.

Ekologický dopad

Jedním ze stěžejních důvodů, proč používat plenky látkové, je snížení negativního dopadu na životní prostředí. Jednorázové plenky znamenají pro přírodu velkou zátěž. Nejenže ji zaplňují velkou dávkou odpadu, ale i jejich výroba se podepisuje na životním prostředí. Látkové plenky jsou celkově šetrnější k životnímu prostředí a můžete je používat opakovaně i pro více potomků.

Cena a náklady

Pořízení látkových plenek se však vyplatí i po stránce finanční. I když je u látkových plen vyšší prvotní investice, tato investice se do budoucna nesmírně vyplatí. Náklady u látkových plen činí 5-12 000 Kč, pokud je použijete i pro další potomky, náklady ještě klesnou. Za jednorázové plenky zaplatíte za celou dobu používání 20-25 000 Kč, cca 700-1000 Kč za měsíc. Z tohoto pohledu jsou látkové plenky nejen ekologičtější variantou, ale i finančně výhodnější.

Typy plenek

Možná si říká, jak látkové plenky vypadají? Nejedná se o klasiku v podobě čtvercové pleny, ale o propracované látkové kalhotky, které vypadají spíše jako kalhotky. Skládat se mohou ze dvou částí, tedy svrchních kalhotek a vkládacích plen, ale mohou být i v podobě dva v jednom. Zvolit můžete i vícevrstvé pleny, které opravdu dobře sají, dále jednovelikostní či novorozenecké kalhotkové pleny.

Pohodlí pro miminko

Obáváte se, že látkové pleny nenabízí pro miminko takové pohodlí? Ba naopak, látkové plenky dobře sají, jsou z přírodních materiálů, prodyšné a kalhotkové pleny jsou navrženy tak, aby byly opravdu spolehlivé.