Jak funguje sublimační tisk

Přemýšleli jste někdy nad tím, co tento podivný výraz znamená? Ne, to není podvodní válečná loď nebo překlady na obrazovce, které vám pomohou porozumět zahraničnímu filmu; je to high-tech tiskový proces používaný většinou pro tisk na oděv na přání.

Co je sublimace?

Jednoduše řečeno, jedná se o způsob tisku, který přenáší design do materiálu nebo tkaniny pomocí inkoustu a tepla.

Ve světě oděvů jde o termolis na sublimační potisk.

Proces sublimačního tisku

Jak tedy funguje sublimace? Sublimační tisk využívá teplo, aby v podstatě spojil inkoust a látku jako jeden celek.

Nejprve je návrh vytištěn na speciální papír. Používané inkousty se po zahřátí přeměňují na plyn, poté se spojí s tkaninou a natrvalo se vytisknou na tkaninu. Účinky jsou trvalé a méně náchylné k vyblednutí, protože inkoust je součástí látky nebo substrátu a ne jen jednoduše vytištěný na povrchu jako normální tisk.

Tento proces je téměř jako tetování, ale místo vaší pleti je to pro vámi vybraný produkt. Teplo otevírá póry textilie, poté se při použitém tlaku inkoust ochladí a vrací se do pevné formy.

Výsledkem je trvalý, plně barevný obraz, který nebude praskat, odlupovat od tkaniny. Tento proces umožňuje inkoustu přejít z pevné látky na plyn bez přeměny na kapalinu, trochu jako suchý led. Přeměna začíná teplem a řízena tlakem.

Přestože je tato metoda populární především pro potisk oblečení na přání zákazníků, je k dispozici také na keramických, dřevěných a kovových materiálech atd., které mají speciální povlak pro přijímání sublimačních inkoustů.

Výhody sublimačního potisku

Nejzajímavější věcí, pokud jde o tuto metodu, je čistě svoboda, kterou máte u svých návrhů a jiné metody ji nenabízejí.

Na jedné straně spektra můžete být tak šílení, jak chcete. Proč nepotisknout celé tričko motivem vesmíru nebo hranolek s kečupem.

Stejně tak můžete chtít decentnější potisk slavného panoramatu nebo krajiny. Možnosti jsou téměř nekonečné.

Dlouhověkost návrhu je plusovým bodem, s designem, který nebude praskat, odlupovat se nebo blednout. Dokonce i poté, co projde oblečení pračkou nespočetněkrát, váš oděv nebude nikdy degradován na zadní stranu vaší skříně!

Na webu termolisy.cz objevíte nejen samotné termolisy, ale také řezací plotry a veškerá příslušenství k nim.