Baobabům hrozí vyhynutí kvůli změně klimatu a lidskému rozvoji

Baobaby patří mezi nejpozoruhodnější stromy na světě a v mnoha afrických kulturách jsou posvátné. Jde o velikány jak do velikosti, tak i svého věku. Dožívají se i vice než 2000 let, ovšem nyní čelí největší hrozbě za celou dobu existence, masovému vymírání vlivem změny klimatu a lidského rozvoje. Podle studií 9 z 13 stromů baobabu umírá nebo nedávno zemřelo. Nejsmutnější ironií je, že Afrika neprodukuje téměř žádné skleníkové plyny, trpí tedy za ekologické zločiny cizích zemí.

Existuje devět druhů stromů baobabu. Osm z nich pochází z Afriky a jeden z Austrálie. Dva z afrických druhů se nacházejí také na Arabském poloostrově a šest afrických druhů se nachází pouze na Madagaskaru.

Nejohroženější baobaby

Madagaskar je smutnou ukázkou, jak dokáže lidský zásah zničit přírodu, která se vyvíjela miliony let. Roste tu obří baobab Adansonia grandidieri, který může dosáhnout výšky 30 metrů. Zůstává nejznámějším druhem baobabu na Madagaskaru. Nejvzácnějšími druhy baobabů na Madagaskaru jsou Adansonia perrieri a A. Suarezensis. Všechny tři tyto druhy jsou zapsány v Červeném seznamu ohrožených druhů. Mnoho baobabů zaniká kvůli rozvoji zemědělství, další kvůli suchu i úbytku zvěře, která je zodpovědná za roznos semen, jde zejména o želvy a velké ptáky. Podle studie je aktuálně nejohroženějším druhem A. Perrieri, terénní pozorování odhalilo, že zbývá posledních 99 stromů.

Populace druhého nejohroženějšího druhu, A. Suarezensis, čítá kolem 15 tisíc kusů, má však mnohem menší distribuční oblast, pouhých 460 čtverečních mil. Vzhledem ke zmenšujícímu se prostoru by mohl do roku 2080 zcela vyhynout.

A. grandidieri, největší druh baobabu, má populaci kolem 1 milionu stromů a ačkoliv se může zdát, že je to mnoho, vědci již nyní doporučují, aby byl klasifikován jako ohrožený druh.

Důležitý význam baobabů

Baobaby jsou důležité nejen pro ekosystém a řadu zvířat, ale také pro člověka. Úbytek baobabů je tragédií pro mnoho vesnic, pro které jsou odjakživa obrovským zdrojem vody a jídla. Některé baobaby slouží i jako příbytky a místa společenského setkávání.

Listy baobabu

Listy jsou jedlé, obsahují mnoho vápníku a bílkovin, které se dobře vstřebávají. Dokonce se používají i v tradiční medicíně k léčbě infekčních chorob. Velký význam mají rovněž plody baobabu, ve kterých najdeme semena a velmi výživnou dužinu. Kůra a semena se používají k léčbě téměř všech nemocí, včetně malárie, tuberkulózy, horečky, mikrobiálních infekcí, průjmu, anémie, bolesti zubů a úplavice. Listy a ovocná dřeň se používají ke snížení horečky a stimulaci imunitního systému.

Plody baobabu

Již zmíněné plody baobabu mají velký význam. Najdeme v nich dužinu a semena. Semena se obvykle odstraní a dužina se využívá k výrobě baobab powder, který se dováží do zemí, kde baobab neroste. Má citronovou příchuť a může přidávat do jídla i nápojů a je velkým zdrojem důležitých živin.